Menu

محله مجیدیه-دبستان

درباره محله

افزودن محتوا...محله مجیدیه در ابتدای شکل گیری از جنوب به رودخانه مجیدیه و از شمال به تپه های شمس آباد که در نزدیکی باغ شازده قرار داشته  محدود می شده است. همچنین محدوده غربی این محل  به رزین گلاب( دبستان) محدود می¬شده است. از شرق تا وحیدیه ادامه داشته است. بخش غربی  که در تقسیم بندی شورایاری ها به این محله اضافه شده هم امروزه بخشی از محله به حساب می آید اما از لحاظ تاریخی دو بخش مجزا هستند که به دلیل ساخته شدن اولین دبستان دخترانه در آن محل به محله دبستان معروف شده است.(علی جوراستی، معتمد)
     در واقع مرزهای محله در ابتدا مرزهای طبیعی بودند در آن زمان در جنوب این محل رودخانه ای به نام رودخانه مجیدیه وجود داشت که مرز این محل  هم به حساب می آمد. در شمال این محل هم تپه ای قرار داشت که باغ شازده در آن تپه قرار داشت. در غرب این محل باز رودخانه ای وجود داشت به نام رودخانه ضراب خانه محل فعلی بزرگراه صیاد شیرازی جریان داشته است و مرز غربی محل  به شمار می رفته است. در شرق به 16 متری اول و دوم می رسید.(ماشاالله ریاضتی، معتمد)
      در ابتدا زمین های محله متعلق به یکی از شاهزادگان قاجار به نام مجیدالدوله بوده و به خاطر همین این محله و رودخانه اش به مجیدیه معروف شدند و همسن نام تا امروز باقی مانده است. اما بعدها برای اینکه مردم بتوانند زمین ها را خریداری کنند آنها را تکه تکه کردند و در قواره های 50، 60 متری به افرادی از طبقات مستضعف و متوسط فروختند. (علی جوراستی، معتمد)
حدود نیمی از زمین های این محله متعلق به فردی به نام آقای اودیشی، تاجری سنی مذهب، بود که کارخانه برق هم از املاک ایشان به حساب می آمد. بخش بزرگ دیگری از زمین های محل هم متعلق به آقای شازده بود. آقای عباس قمی که قدیمی ترین بنگاه دار این محل هستند نیز در شکل گیری این محل مؤثر بوده اند.(ماشاالله ریاضتی، معتمد)
تا پیش از دهه 1330 بیشتر ساکنان این محل را ارامنه تشکیل می دادند اما از آن سال ها کم کم افرادی زیادی به این محله آمدند و ساکن شدند. دلیل شکل گیری این محل در ابتدا آب و هوای خوب و فرح بخش آن بوده که افراد زیادی را به سوی خود کشانده است. این محل از ابتدای دهه 1340 رفته رفته شکل منسجمی به خود گرفت. از جمله افرادی که در شکل گیری این محل مؤثر بوده اند می توان حاج آقای اودیشی، شازده و حاج حسن پاک طلا را نام برد. زمین های این محل بیشتر متعلق به حاج حسن پاک طلا بود که به مردم فروخته شد.( قلیچ ایرانیان، معتمد)
     به جز باغ شازده که هم اکنون از بین رفته است 2 حمام قدیمی نیز در محل وجود داشته که از بین رفته اند اما یک حمام به نام حمام مجیدیه در قسمت غربی محل هنوز فعال است. همچنین در گذشته در این محل چند چاه عمیق وجود داشته که ساکنین آب مورد نیاز خود را از این چاه ها تامین می کردند. در گذشته آب مصرفی مردم محل، از قنات فخرآباد تأمین می¬شد که از لویزان سرچشمه می¬گرفت و به مولوی و سرچشمه می¬رفت. در هر کوچه و خیابان چاهی زده بودند و آب قنات را بالا می¬کشیدند اما به دلیل نفوذ فاضلاب به درون آن قابلیت استفاده را از دست داد. به همین دلیل اهالی به سمت استفاده از آب شاهی روی آوردند که به قیمت یک ریال به مردم فروخته می¬شد. افراد تشکیل دهنده این محل درابتدا افراد طبقه متوسط و پائین جامعه بودند که هنوز هم این ترکیب طبقاتی ثابت مانده است. (علی جوراستی، معتمد)
     هم اکنون این محله بافت بسیار متراکمی دارد که طبقات مختلف سنی به میزان نسبتا یکسان در آن حضور دارند. در گذشته ارامنه زیادی در این محل ساکن بودند که امروزه تعداد آنها کاهش یافته است. امروزه در این محل از همه اقوام و مذاهب حضور دارند و علاوه بر ارمنی ها که تعدادشان کمتر شده از دیگر مذاهب نیز زندگی می کنند. امروزه ارامنه بیشتر در 16 متری اول سکونت دارند و در جنوب این محل سبزواری ها ساکن شده اند. همچنین گروهی از آذری ها در شمال این محل ساکن شده اند. (علی جوراستی، معتمد)
    از نظر طبقه اجتماعی ساکنان امروزی این محل بیشتر از طبقات متوسط هستند و از نظر سن و جنس ترکیبی از همه گروه های سنی در این محل حضور دارند. .(ماشاالله ریاضتی، معتمد)
     از ابتدای شکل گیری تا به حال، این محله تغییرات چندانی را به خود ندیده است و حتی در دوران انقلاب و جنگ این محله تقریبا ثابت مانده است اما در گذشته ساختمان هایی در این محله بوده که امروزه دیگر وجود ندارند از جمله می توان به یک آسیاب اشاره کرد که از بین رفته است همچنین 2 حمام قدیمی هم در این محل وجود داشته است. یک کارخانه برق و یک کارخانه پلاستیک سازی هم در محله وجود داشته که از بین رفته است.( قلیچ ایرانیان، معتمد)
      این کارخانه برق به نام کارخانه برق فیروز به صورت خصوصی اداره می¬شد و تا پیش از سال 1350 که برق دولتی به محل آمد برق اهالی را تأمین می¬کرد. (امید ملا آقا، مطلع)
     از نظر تغییرات در معابر، ساخت بزرگراه صیاد شیرازی بر روی رودخانه ضراب خانه تحول مهمی در محله به شمار می¬رود که محله را به دو بخش مجزا تقسیم کرده است. همچنین در سال های ابتدایی شکل گیری، انتهای خیابان مجیدیه بن بست بود که با احداث بزرگراه رسالت این مشکل برطرف شد. تا سال 1345 خیابان مجیدیه یک خیابان 10 متری بود اما از آن سال با عقب نشینی منازل به خیابان 20 متری تبدیل شد. (امید ملا آقا، مطلع)
در شمال شرقی این محل آسیابی وجود داشت که اکنون از بین رفته است.  در 16 متری دوم یعنی در شرق این محل نیز یک کارخانه پلاستیک سازی بود که اکنون از بین رفته است. در 16 متری اول هم یک حمام قدیمی قرار داشته که آن هم از بین رفته است.(ماشاالله ریاضتی، معتمد)     
     قسمت غربی محله که به دبستان معروف است به وسیله رودخانه از مجیدیه جدا شده بود. زمین های این محله در ابتدا متعلق به ارتش بود که بیمارستان ارتش در این محله از بقایای همان زمین ها است. اما فردی به نام زرین نعل که معاون سازمان ثبت اسناد بود با استفاده از نفوذ خود و با تبانی صورت گرفته با یکی از تیمسارهای ارتش این زمین ها را تصاحب کرد و به نام خود سند زد. سپس برای افزایش قیمت زمین ها و آبادانی محل در اینجا چند مدرسه احداث کرد که دلیل نامگذاری محله نیز "دبستان مولوی" است که از قدیمیترین دبستان های منطقه است. زرین نعل سپس تعدادی منزل مسکونی در محل ساخت که تحت عنوان زرین کاج به آمریکایی ها واگذار شد و آنان در این منازل ساکن شدند. ساخت یک استخر بزرگ نیز از اقدامات آقای زرین نعل بود که تا پیش از انقلاب در اجاره وزارت نفت بود و در آن جشن و مراسم با حضور خواننده های معروف برگزار می¬شد.(سید مرتضی موسویان، مطلع)

Live Tabs

اطلاعات کلی