Menu

پزشکی-تغذیه-ورزش

مشاهده مقاله پزشکی-تغذیه -ورزش

میزان روشنایی مانیتور باید با نور اتاق هماهنگ باشد

مهر: کارشناس ارگونومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: به منظور پیشگیری از خستگی چشم هنگام کار با رایانه میزان روشنایی مانیتور باید با نور اتاق هماهنگی داشته باشد.


مهندس فاطمه صادقی با بیان اینکه فاصله مانیتور با چشم باید 50 تا 60 سانتی متر باشد،‌ اظهار داشت: اگر افراد مجبور هستند که متناوب به یک صفحه نوشته و مانیتور نگاه کنند (خصوصا در مورد تایپیست ها) ممکن است چشم آنها خسته شود و باید تطابق خود را تغییر دهند که برای جلوگیری از این مسئله بهتر است صفحه نوشته شده را در حداقل فاصله و هم سطح با مانیتور قرار دهند و برای این کار می توانند از copyholder استفاده کنند.
وی افزود:‌ روشنایی و کنتراست مانیتور باید به نحو صحیح تنظیم شود، میزان روشنایی مانیتور باید با روشنایی اتاق هماهنگی داشته باشد.
صادقی تصریح کرد: بهترین روش برای تنظیم روشنایی مانیتور این است که به یک صفحه وب با زمینه سفید نگاه کرده اگر سفیدی صفحه برای شما مثل یک منبع نور است روشنایی مانیتور زیاد است و باید آن را کم کنند و در مقابل، اگر صفحه کمی خاکستری به نظر می رسد روشنایی را زیاد کنند.
کارشناس مرکز سلامت محیط و کار خاطرنشان کرد: اگر علی رغم رعایت توصیه های گفته شده، باز هم افراد دچار علائم خستگی هستند می توانند از عینکهای مخصوص استفاده کنند. بیشتر افراد به طور معمول کمتر از دید متوسط استفاده می کنند زیرا بیشتر اوقات یا اشیاء دور را نگاه کرده و یا نزدیک ولی مانیتور کامپیوتر دقیقا در فاصله ای از چشم قرار می گیرد که مربوط به دید متوسط است و بهتر است برای دریافت عینک مناسب کامپیوتر به چشم پزشک مراجعه کنند.

print
rating
  نظرات