Menu

نمایش خبر معلولین

اطلاعات-معلولین

پارگی پرده گوش شما را ناشنوا نمی‌کند
ایجاد شده توسط : foroughi-sh در 1392/10/22 11:07:26 ق.ظ


پرده گوش قسمتی از ساختار شنوايی ماست که گوش خارجی را از گوش ميانی جدا می‌کند. اين پرده در اصل بافت شفافی است که امکان حرکت دارد و می‌تواند صدا را تقويت کند و به گوش داخلی برساند تا بتوانيم آن را بشنويم.

خيلی تصور می کنند اگر پرده گوششان آسيب ببيند، کاملا ناشنوا خواهند شد در حالی که دکتر سيدکامران کامروا، متخصص گوش و حلق و بينی و سر و گردن و عضو هيات علمی دانشگاه علوم پزشکی ايران به جام جم می گويد: اين پرده فقط 30 درصد در شنوايی ما تاثير دارد و اهميت آن در قدرت شنيدن نيست، چون ناشنوايی در اثر تخريب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش!

پرده گوش مانع عفونت می شود

درست است که تاثير پرده گوش در شنوايی، چندان زياد نيست، ولی نقش های مهم ديگری دارد. دکتر کامروا در اين باره می گويد: وجود پرده گوش برای جلوگيری از ابتلا به عفونت های گوش ميانی که می تواند صدمه های مهمی به گوش بزند، اهميت زيادی دارد؛ يعنی اگر کسی استخوانچه های گوش خود را از دست بدهد، 80 درصد در کاهش شنوايی او تاثير دارد، ولی اگر عفونت به گوش داخلی و ميانی برسد، احتمال اين که شنوايی صددرصد از بين برود، زياد است.

بايد از پرده گوش محافظت کرد

به دليل نقش مهمی که پرده گوش در پيشگيری از ابتلای اين عضو به عفونت دارد، بايد حتما از آن محافظت کرد. دکتر کامروا توضيح می دهد: اگر پرده گوش دچار آسيب شود، بايد حتما آن را ترميم کنيم.

البته ترميم پرده گوش با دوختن آن انجام نمی شود بلکه متخصص گوش و حلق و بينی داربست مطمئنی زيرش می زند و اجازه می دهد اين پرده روی آن ترميم شود.

عوامل بيرونی ای که پرده گوش را از بين می برند

دکتر کامروا با بيان اين که مهم ترين عاملی که باعث پاره شدن پرده گوش می شود، ضربه های ناشی از تصادف يا برخورد با گوش است، می گويد: اين برخورد با پرده گوش می تواند مستقيم مثلا با فرو بردن جسم خارجی ای مثل سنجاق سر، خودکار يا حتی گوش پاک کن به داخل گوش و يک حرکت ناگهانی باشد.

اين استاد دانشگاه می افزايد: اما گاهی اين آسيب ناشی از کار و آسيب بيرونی است که در جوشکار ها، غواص ها، چترباز ها و... اتفاق می افتد؛ چون هنگام انجام چنين کارهايی، فشاری از بيرون وارد گوش می شود که پرده آن را دچار آسيب می کند. حتی در نزاع های خيابانی، خوردن سيلی يا مشت به گوش و تصادف با اتومبيل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گيرد مثلا در جنگ ها، می تواند باعث از بين رفتن پرده گوش شود.

او تاکيد می کند: انفجارهای چهارشنبه سوری هم می تواند علاوه بر خطرهای ديگری که دارد، باعث پاره شدن پرده گوش شود. به گفته اين متخصص گوش و حلق و بينی، اگر شستشوی گوش هم به وسيله فرد ناواردی انجام شود يا آب با فشار داخل گوش شود، می تواند باعث از دست رفتن اين عضو شود.

عوامل درونی آسيب زننده به پرده گوش

دکتر کامروا درباره عواملی که از درون گوش ميانی می تواند باعث صدمه زدن به پرده گوش شود، می گويد: مهم ترين عاملی که می تواند باعث آسيب پرده گوش شود، عفونت هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت های گوش است، اين اتفاق شايع است.

او ادامه می دهد: عفونت های گوش دو علت دارد؛ يا ناشی از التهاب مخاطی گوش ميانی است يا اختلال هايی که در شيپوراستاش ممکن است، وجود داشته باشد.

اين متخصص گوش و حلق و بينی توضيح می دهد: شيپوراستاش مجرايی است که حلق را به گوش وصل می کند و باعث تنظيم فشار داخل گوش می شود، حالا اگر شيپوراستاش بسته شود، به اختلال شنوايی، افزايش فشار و درنهايت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ يعنی اول التهاب ايجاد می شود، بعد عفونت بروز می کند و عفونت هم التهاب و آسيب پرده گوش را به دنبال دارد.دکتر کامروا تاکيد می کند: تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترميم پرده گوش امکان پذير نيست به همين دليل قبل از جراحی، بايد التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود. پاره شدن پرده گوش در کودکان نيز بيشتر ناشی از عفونت ها و در سنين بالاتر به دنبال تروما و ضربه ها ايجاد می شود.

پارگی پرده گوش نشانه هم دارد؟

به گفته دکتر کامروا نشانه پارگی پرده گوش که بيمار متوجه آن می شود، می تواند افت شنوايی، حس صدايی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونريزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه اين اتفاق افتاده باشد، بيمار دچار سرگيجه هم خواهد شد. اين متخصص گوش و حلق و بينی می افزايد: بيشتر افرادی که دچار اين مشکل می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کيپ شده و نمی توانند صداها را بشنوند.

پارگی پرده گوش درمان دارد

اگر کسی يکی از علايمی که گفتيم، داشت بايد حتما به متخصص گوش و حلق و بينی مراجعه کند تا معاينه های لازم انجام شود. دکتر کامروا با بيان اين مطلب می افزايد: اگر مشکل واقعا آسيب پرده گوش باشد، متخصص، ابتدا اندازه سوراخی که ايجاد شده بررسی می کند؛ زيرا در درمان بسيار تعيين کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبه خود ترميم شود؛ البته به شرط اين که عفونت وجود نداشته باشد. اين استاد دانشگاه ادامه می دهد: اگر اندازه سوراخ پرده گوش بيشتر از يک چهارم سطح پرده باشد، معمولا به درمان جراحی نياز است، اما پرده گوش ترميم شده هميشه نازک تر از پرده گوش اوليه است. علت اين اتفاق، اين است که پرده گوش سه لايه دارد، ولی پس از اين که آسيب می بيند، فقط دو لايه آن ترميم می شود و به همين دليل صدمه پذيرتر هم است. پس کسانی که دچار از بين رفتن پرده گوش شده اند، بايد بيشتر مراقب باشند.

زهراسادات صفوی سهی

print
rating
  نظرات