Menu

نمایش اخبار

نمایش خبر
ویژه برنامه های منطقه 7 به مناسبت هفته معلولان تاریخ انتشار خبر : 1397/9/13 11:7:0
image

شهردار منطقه 7 از اجرای ویژه برنامه های مختلف در این منطقه به مناسبت روز جهانی و هفته معلولان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 7، سمیه حاجوی با اشاره به هفته جهانی معلولان از 12 الی 19 آذر ماه، گفت:  معلولیت به منزله پدیده ای زیستی و اجتماعی، واقعیتی است که تمام جوامع صرف نظر از میزان توسعه یافتگی، اعم از کشورهای صنعتی و غیر صنعتی با آن مواجه هستند. ارزیابی فضاهای عمومی با توجه به نیازهای افراد دارای معلولیت و برنامه ریزی برای استفاده از آن، یکی از ضروریات هر جامعه ای است.

وی با اشاره به اینکه مناسب سازی فضاهای شهری برای تمامی عابرین پیاده با هرگونه نیاز خاص از جمله رویکردهای عدالت محور در برنامه ریزی و مدیریت شهری معاصر محسوب می شود، تصریح کرد:  شهر سالم را می توان شهری دانست که شهروندان بتوانند از کلیه خدمات آن جامعه بهره مند شوند. لذا فضاهای شهری می بایستی بستری باشند برای بهره مندی کلیه گروههای خاص از جمله افراد دارای معلولیت، چرا که در غیر این صورت، دسترسی، تحرک و استفاده از امکانات و خدمات برای جامعه هدف با دشواری رو به رو می شود.

به گفته شهردار منطقه 7  جلب مشارکت اجتماعی شهروندان دارای معلولیت و سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولین،  حمایت از مطالبه گری شهروندان دارای معلولیت و نیازهای ویژه در حوزه های گوناگون مدیریت شهری، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در خصوص قانون حقوق افراد دارای معلولیت و  فعالیتهای کانون معلولین محلات و حمایت طلبی در حوزه دسترس پذیری شهر برای تمامی شهروندان تنها بخشی از اهداف اجرای اقدامات ویژه به مناسبت هفته معلولین است.

وی در ادامه عنوان کرد: تجلیل و تقدیر از دبیران کانون معلولان محلات ، طرح به رسم خدمت (شناسایی خانواده دارای سه معلول و رفع نیازهای احصاء شده در چارچوب ضوابط و بازدید از خانواده آنها در جهت رفع این نیازها)، نمایشگاه و فروشگاه آثار هنری، یک زنگ با معلولان ( اجرای تئاتر معلولان در مدرسه ابتدایی) و حضور دبیران کانون معلولین و اعضای فعال معلولین محلات در ویژه برنامه های اداره کل سلامت از جمله برنامه هایی است که توسط معاونت اجتماعی و فرهنگی در دستور کار قرار گرفته است.

حاجوی با اشاره به احداث مسیر ویژه نابینایان در این منطقه، یادآور شد: نصب تابلوی پارک حاشیه ای ویژه معلولین، ترسیم شابلون محل پارک ویژه معلولین، حذف موانع فیزیکی، نصب و مرمت پل روی نهر ( فلزی و غیر فلزی)، همسطح سازی ، بهسازی و دسترس پذیری به پایانه و ایستگاههای حمل و نقل عمومی ( مترو - اتوبوس و تاکسی ) تنها بخشی از اقداماتی است که از سوی معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه اجرا شده است.

وی تاکید کرد: همسطح سازی تقاطع ها و پیوستگی و حذف پله در سطح معابر، نصب بالابر و مناسب سازی منازل معلولین، نصب چراغ راهنمای عابر پیاده پوش باتن، مرمت گذرگاههای عابر پیاده خیابان خلیل حسینی تقاطع بهشتی و پيگيري در خصوص لكه گيري و روسازي پياده رو ها و معابر از دیگر فعالیت های اجرا شده توسط این منطقه بوده است.

به گفته شهردار منطقه 7 مناسب سازی سرویس بهداشتی جهت استفاده از معلولین، نصب آبخوری، نیمکت، ست ورزشی، احداث رمپ ورودی مخصوص توان یابان و احداث معبر مخصوص روشندلان از جمله اقدامات ویژه ای بوده است که از سوی معاونت خدمات شهری و محیط زیست منطقه در بوستان های مدرس، شهید نیاکی و باغ موزه قصر اجرا شد.