Menu

نمایش اخبار

نمایش خبر
خانه موزه معمار لرزاده در منطقه 7 افتتاح شد تاریخ انتشار خبر : 1398/7/20 11:38:0
image خانه موزه معمار لرزاده واقع در منطقه 7 با حضور شهردار و جمعی از معاونین شهردار تهران ، اعضای شورای اسلامی شهر تهران ، شهردار منطقه7 و دیگر مدیران شهری افتتاح شد

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 7 و به نقل از شهرنوشت ، پیروز حناچی شهردار تهران چهارشنبه 17 مهر ماه به همراه چند تن از اعضای شورای‌شهر و عبدالرضا گلپایگانی معاون شهرسازی و معماری خود به بوستان لرزاده رفت تا در آیین افتتاح خانه‌موزه معمار لرزاده حضور پیدا کند

او در این مراسم با اشاره به این شعر سعدی علیه‌الرحمه که « غرض نقشی است کز ما باز ماند ، که هستی را نمی بینم بقایی ، مگر صاحبدلی روزی به رحمت ، کند در کار درویشان دعایی » ، گفت : خوشحالم از این‌که فضایی فراهم شد تا از یکی از معماران دوره معاصرمان یاد کنیم . استاد حسین لرزاده مصداق واقعی این آیه شریفه بودند که «مساجد خدا را تنها کسانی آباد می‌کنند که به خدا و روز قیامت ایمان دارند و نماز برپا می‌دارند و زکات می‌پردازند و جز از خدا نترسیدند » . یاد می‌کنیم از این استاد فرهیخته ایرانی که هر جای ایران را نگاه می‌کنیم ، رد و اثر و یاد ایشان را می‌بینیم .

حناچی ادامه داد : تشکر می‌کنم از همکارانم و به طور اخص از مهندس قاسمی که با سلیقه این کار را به نتیجه رساندند .

او افزود : به بخشی از آثار فاخر و نشان‌دار ایشان اشاره می‌کنم . ایشان تعداد زیادی از مساجد کشور را طراحی کرده بودند . مسجد لرزاده در میدان خراسان ، مسجد سلمان در خیابان قیاسی ، مسجد اعظم قم ، مسجد مهدیه در ری ، مسجد امام حسین ( ع ) در میدان امام حسین ( ع ) ، مسجد زعیم در منیریه ، مسجد فرازنده در شوش ، مسجد سپهسالار ، سردر مدرسه دارالفنون و همچنین گنبد بسیار زیبای کاخ مرمر از جمله آثار این استاد بزرگ بودند .

شهردار تهران با اشاره به خانه‌موزه معمار لرزاده گفت : تاثیرات این گونه موزه‌ها و یادمان‌ها این است که تازه شمعی روشن شود و اقدامات بعدی در پی آن شکل بگیرد . با روشن شدن این شمع تمام کسانی که اثری و ردی از مرحوم دارند ، آن را ارائه می‌دهند تا ان‌شاءالله حق این استاد که در شناخت معماری ایران نقش بسزایی داشتند ، به درستی برآورده شود

او به خانه لرزاده اشاره کرد و گفت : در همین اثر می‌شود درایت و ذکاوت ایشان را دید ؛ از آثار باقیمانده از ایشان می‌توانیم معماری سنتی ایران را ردگیری کنیم . در این‌جا با یک اثر مهم مواجهیم . این‌جا را می‌توانیم یک اثر مدرن به حساب بیاوریم ؛ از طراحی نرده‌ها تا شیوه طراحی فضا

او گفت : در این اثر می‌توانیم با دقت در سیستم تهویه هوا ، معماری ایرانی را ببینیم. ایشان درک درستی از معماری ایران داشتند و در کنار آثار باقیمانده از ایشان آثار مکتوب زیادی نیز باقیست که یادگار ایشان به حساب می‌آید .

او در ادامه به چند کتاب از حسین لرزاده اشاره کرد : درک روح معماری ایرانی ، احیای هنرهای از یاد رفته ، نغمه‌های لرزاده ، صد امید و ماجرای معماری سنتی ایران از جمله کتب به جا مانده از کسی است که معماری معاصر ایران به او مدیون است . ان‌شاءالله خداوند به واسطه همان قولی که در آیه شریفه اشاره شد ، در جوار رحمت حق برای ایشان جایگاه خوبی در نظر بگیرد .

شهردار تهران در بخش دیگری از این مراسم گفت : افتتاح سامانه‌های حوزه شهرسازی قدم اول برای استفاده از خدمات هوشمند کردن شهر تهران است که امیدواریم مورد رضایت شهروندان قرار گیرد و ارتباط و درگیری بدنه شهرداری را با ارباب رجوع ، به حداقل برساند .

او افزود : موضوع کمیته نما بسیار مهم است. در قدیم نیز در شهرهایمان شبیه این پدیده را داشتیم . اصطلاح معمارباشی یا سرمعمار به همین پدیده اشاره داشت ؛ معماران فرهیخته و باتجربه‌ای که ساخته‌های شهر باید به تایید آن‌ها می‌رسید تا انسجام معماری شهر حفظ شود . ان‌شاءالله دوستان پیگیری کنند تا این موضوع مهم به بهترین نحو پیگیری شود .

پیروز حناچی شهردار تهران در پایان از تلاش‌های شورای‌شهر نیز برای تصویب تبدیل این ساختمان به خانه‌موزه معمار تشکر کرد .